Wydarzenia szkolne
Spotkanie z przedstawicielem ZMN w Gdańsku

2015-05-31 nadesłane przez Joanna Woźniak

Kilka słów o naszym gościu. Pan Wolfgang Naujocks urodził się w Bawarii i tam spędził dzieciństwo i lata młodości, później mieszkał w Badenii – Wirtembergii, jednak jego rodzice urodzili się w Wolnym Mieście Gdańsku i to babcia naszego gościa rozbudziła w nim ciekawość poznania Gdańska i Żuław. Pan Naujocks jest z zawodu bankierem i informatykiem, a z zamiłowania pasjonatem historii, genealogii i miłośnikiem Żuław. Od kilku lat mieszka na stałe w Przemysławiu. Więcej informacji o naszym gościu można znaleźć na https://kochamyzulawy.wordpress.com/2013/05/26/wolfgang-naujocks-wywiad/

Spotkanie było podzielone na dwie części. W pierwszej części mowa była o tym jakie prawa przysługują mniejszością narodowym w Polsce i Niemczech oraz czym zajmuje się Związek Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku. Z wypowiedzi naszego gościa jednoznacznie wynikało, iż Związek przybliża nie tylko kulturę, język i tradycje niemieckie Polakom, ale również najważniejsze wartości narodu polskiego przybliża Niemcom żyjącym w Polsce i Niemczech. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość przedstawienia się i opowiedzenia kilka słów o sobie w języku niemieckim. Podejmowali również pierwsze próby tłumaczenia z języka niemieckiego na język polski.

W drugiej części spotkania pan Naujocks opowiedział własnymi słowami jak można scharakteryzować krótko krajobraz całych Niemiec. Na podstawie osobistych zdjęć i wędrówek po swoim ojczystym kraju przedstawił nam Niemcy od pięknych Alp na południu po wspaniałe wyspy na Morzu Północnym i Bałtyckim na północy kraju. Opowiadał również o pięknej architekturze, tradycyjnych potrawach i obyczajach w Niemczech. Podsumowując swoje wystąpienie podkreślał jak ważne jest to, aby nasze narody nawzajem się słuchały i wzajemnie się od siebie uczyły.

Na końcu uczniowie zadawali pytania naszemu gościowi np. co należałoby zmienić bądź usprawnić w Polsce? Odpowiedź była krótka: „Służbę zdrowia”. Nasz gość odpowiadał również na zagadki przygotowane przez nasze uczennice: Magdalena Idaczyk (1a) czytała po polsku wiersz Fridrich Schillera „Rękawiczka”, Natalia Cyrzan czytała po niemiecku wiersz Johanna Wolfganga Goethego „Król Olch”. Pan Wolfgang miał odgadnąć tytuł i autora. Agata Czajka (IIIb) przygotowała kilka zdjęć z symbolami polskich miast, a nasz gość bezbłędnie podał wszystkie nazwy.

Zajęcia z panem Naujocks cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że zobowiązałam się wobec uczniów do zorganizowania kolejnych spotkań w przyszłym roku szkolnym, mam nadzieję, że nasz gość nam nie odmówi.

Dziękuję wszystkim uczniom za aktywny udział w zajęciach, za tak duże zainteresowanie i za udane próby tłumaczenia z języka niemieckiego na język polski.

Kontakt
Szkoła Podstawowa
im. Na Bursztynowym Szlaku
w Mikoszewie
ul. Gdańska 29,
Mikoszewo,
82-103 Stegna

tel/fax: 552478816
email: gimmik.sekretariat@wp.pl

NIP: 579-22-63-018
REGON: 191852901
Galeria
Szlak Bursztynowy był szlakiem handlowym, którym na początku naszej ery sprowadzano bursztyn na południe Europy, zwłaszcza do Rzymu.
Na naszych terenach wystepują największe złoża bursztynu na świecie.
Nasza szkoła znajduje w budynku powstałym już w 1961 roku. Była to jedna z pierwszych Szkół Tysiąclecia.
W 2013 roku nasza szkoła przyjęła nazwę: Gimnazjum im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie, a w 2014 roku uroczyście przyjęła sztandar.
W 2017 szkoła została przekształcona w Szkołę Podstawową im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie.
1 2 3 4 5
Projekty, partnerzy
Centrum Bezpieczeństwa Informatycznego
Gra Wiejska
Profilaktyka a Ty
Edukacja dla pracy
talenty_pomorza
Cieeg
http://gminastegna.jimdo.com/
http://spacerpozulawachimierzei.jimdo.com/
zrobmy_biznES